We use cookies.
By using the site, you agree to our Privacy Policy.

Laboratories
Branch of science
Natural and Exact Sciences
Engineering and technologies
Medical sciences and health studies
Agricultural sciences
Social sciences
Humanities
Host organization
City
Country leading scientist
Year of creation laboratory
Time span of the project
Year of birth of the invited researcher
Hosting organization
Field of studies
City
Invited researcher
Time span of the project
Laboratory of Self-healing Construction Materials

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University

Mechanics and machinery

St. Petersburg

Kordas Georgios

Greece

2021-2023

Centre for Laboratory Astrophysics

P. N. Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences

Space sciences

Moscow

Ralf Ingo Kaiser

USA

2021-2023

International Research Centre «Piezo- and Magnetoelectric Materials»

National Research Tomsk Polytechnic University

Material Technology

Tomsk

Andrei Leonidovich Kholkin

2021-2023

Laboratory of Climate Predictability

A.M. Obukhov Institute of Atmospheris Physics Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Keenlyside Noel

Australia

2021-2023

Research Laboratory for the Mechanics of Bio-compatible Materials and Devices

Perm National Research Polytechnic University

Mechanics and machinery

Perm

Silberschmidt Vadim

United Kingdom

2021-2023

International Research Laboratory «Non-valent Interaction in Materials Chemistry»

National Research Tomsk Polytechnic University

Chemistry

Tomsk

Resnati Giuseppе

Italy

2021-2023

Computer Synthesis of Chemical Compounds

  G. A. Krestov Institute of Solution Chemistry of the Russian Academy of Sciences

Computer science and information technologies

Ivanovo

Tetko Igor

2021-2023

Research Centre for Magnetic Resonance in Medicine

ITMO University

Health studies

St. Petersburg

Bendahan David

France

2021-2023

Laboratory of Microwave Activation of Catalytic Processes

N.D.Zelinsky Institute of Organic Chemistry Russian Academu of Sciences

Chemistry

Moscow

Salmi Tapio Olavi

Finland

2021-2023

Laboratory for the Inter-disciplinary Study of Space

Tyumen state University

Tyumen

Bassin Mark

USA

2021-2023

Laboratory of Functional Nano-materials Photonics

ITMO University

Nanotechnologeis

St. Petersburg

Demir Hilmi Volkan

Turkey

2021-2023

International Laboratory of Paleoecological Reconstruction

Institute of Geography Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Legrand Michel

2021-2023

Laboratory of International Migration Studies

Federal Center of Theoretical and Applied Sociology of the Russian Academy of Sciences

Economics and Business

Moscow

Martin Philip Lester

USA

2021-2023

International Laboratory of Cluster Geometry of the Faculty of Mathematics of the Higher School of Economics

Higher School of Economics — National Research University

Maths

Moscow

Shapiro Michael

Russia

2021-2023

Laboratory for the Research of the Ozone Layer and the Upper Atmosphere

Saint-Petersburg State University

Earth studies and related Ecological sciences

St. Petersburg

Rozanov Evgueni Vladimirovich

Russia

2021-2023

Laboratory for Ancient Text Commentary

A.M.Gorky Institute of World Literature of the Russian Academy of Sciences

Languages and literature

Moscow

Olson Stuart Douglas

USA

2021-2023

Laboratory of Advanced Steels for Agricultural Equipment

Russian State Agrarian University-Moscow Timiryazev Agricultural Academy

Material Technology

Moscow

Kaibyshev Rustam Oskarovich

Russia

2021-2023

Laboratory of Super-elastic Bio-interfaces

National Research Tomsk State University

Medical biotechnologies

Tomsk

Volinsky Alexei

USA

2021-2023

Multi-scale Neurodynamics for Smart Systems

Skolkovo Institute of Science and Tehnology

Computer science and information technologies

Moscow

Wang Jun

2021-2023

Functional Quantum Materials Laboratory

National University of Science and Technology "MISiS"

Physics

Moscow

Klingeler Rudiger

2021-2023

Laboratory of Inter-disciplinary Power Engineering Problems

Ulyanovsk State Technical University

Maths

Ulyanovsk

Simos Theodore Elias

Greece

2021-2023

Linguistic Ecology of the Arctic

M.K. Ammosov North-Eastern Federal University

Languages and literature

Yakutsk

Grenoble Lenore A

USA

2021-2023

Laboratory of Urban Ecology and Climate

Moscow State University

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Kulmala Markku Tapio

Finland

2021-2023

Laboratory of Advanced Nano-photonics and Quantum Materials

Moscow Institute of Physics and Technology

Electrotechics, electronics and information technologies

Moscow

Martin-Moreno Luis

Spain

2021-2023

Centre for the Research of Indian Philosophy and Culture «‎Purushottama»‎

Peoples' Friendship University of Russia

Philosophy

Moscow

Bilimoria Purushottama Padmaksa Bharati

Australia

2021-2023

Laboratory of Clinical Smart Nano-technologies

I.M.Sechenov First Moscow State Medical University of the Ministry of Healthcare of the Russian Federation (Sechenovskiy University)

Medical biotechnologies

Moscow

Liang Xing-Ji

China

2021-2023

Laboratory of Architectural Archaeology and the Inter-disciplinary Study of Architectural Monuments

Institute of Archaeology Russian Academy of Sciences

History and archaeology

Moscow

Giumlia-Mair Alessandra

Switzerland

2021-2023

Laboratory for the Study of Cultural Heritage

ITMO University

Humanities

St. Petersburg

Menu Michel Alexandre

France

2021-2023

Laboratory of the Spin Physics of Two-Dimensional Materials

P. N. Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences

Physics

Moscow

Dmitriy Robertovich Yakovlev

Russia

2021-2023

Laboratory of Spin-orbitronics

Far Eastern Federal University

Electrotechics, electronics and information technologies

Vladivostok

Ono Teruo

Japan

2021-2023

Laboratory of Digitalisation, Analysis and Synthesis of Complex Mechanical Systems, Networks and Environments

Institute for Problems in Mechanical Engineering of the Russian Academu of Sciences

Mechanics and machinery

St. Petersburg

Fridman Emilia Moiseevna

Israel

2021-2023

Laboratory of Hardware & Software Modelling Based on Real Time Digital Simulator «Laboratory of Modern Power Systems»

Skolkovo Institute of Science and Tehnology

Moscow

Terzija Vladimir

United Kingdom

2021-2023

Centre of Isotope Bio-geochemistry

Tyumen state University

Agricultural biotechnologies

Tyumen

Kuzyakov Yakov Viktorovich

2021-2023

Research Laboratory «Molecular Immunology»

Kazan (Volga region) Federal University

Fundamental medicine

Kazan

Hans-Uwe Simon

Switzerland

2021-2023

Research Laboratory «‎Regulatory Genomics»

Kazan (Volga region) Federal University

Biology and biochemistry

Kazan

Yoshihide Hayashizaki

Japan

2021-2023

Laboratory of Laser Molecular Imaging and Machine Learning

National Research Tomsk State University

Medical biotechnologies

Tomsk

Igor Konstantinovich Lednev

Russia

2021-2023

Laboratory of Statistical Multi-omics and Bio-informatics

Ufa Federal Research Centre of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Ufa

Inga Anatoliyevna Prokopenko

United Kingdom

2021-2023

Laboratory of Microwave Photonics and Magnonics named by B.A.Kalinikos

Saint-Petersburg Electrotechnical University "LETI"

Physics

St. Petersburg

Kostylev Mikhail Pavlovich

Australia

2021-2023

Spin Hyperpolarisation Laboratory

International Tomography Center Siberian Branch of Russian Academy of Sciences

Chemistry

Novosibirsk

Bodenhausen Geoffrey

France

2021-2023

Laboratory of Heat Exchange Control in Phase and Chemical Transformations

  Kutateladze Institute of Thermophysics of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Energy and rational natural resources usage

Novosibirsk

Sunden Bengt Aake

Sweden

2021-2023

Laboratory of Non-linear and Microwave Photonics

Ulyanovsk State University

Computer science and information technologies

Ulyanovsk

Taylor James Roy

United Kingdom

2021-2023

Probabilistic Methods in Analysis

Saint-Petersburg State University

Maths

St. Petersburg

Hedenmalm Haakan Per

Sweden

2021-2023

Grain Quality Assessment Laboratory

Omsk State Agrarian University

Agricultural biotechnologies

Omsk

Koksel Hamit

Turkey

2021-2023

Laboratory of Algorithms and Technologies for Networks Analysis

Higher School of Economics

Computer science and information technologies

Nizhniy Novgorod

Pardalos Panos

USA, Greece

2011-2015

Laboratory of Modern Hydrodynamics

L. D. Landau Institute of Theoretical Physics of the Russian Academy of Sciences

Physics

Chernogolovka

Gregory Falkovich

Russia, Israel

2019-2021

Laboratory of Functional Materials for Quantum Devices

Crimean Federal University

Materials science

Simferopol

Vladimir Belotelov

Russia

2019-2021

Laboratory of Microclonal Reproduction of Plants

Crimean Federal University

Agricultural biotechnologies

Simferopol

Rina Kamenetsky

Israel

2019-2021

«Smart Sleep» Laboratory

Saratov State University

Health studies

Saratov

Thomas Penzel

2019-2021

Laboratory of Combinatorial and Geometrical Structures

Moscow Institute of Physics and Technology

Maths

Dolgoprudniy

János Pach

Hungary, USA

2019-2021

Laboratory of Experimental Oncology

N. I. Pirogov Russian National Research Medical University of the Ministry of Health of the Russian Federation

Health studies

Moscow

Marcus Conrad

2019-2021

Laboratory for Study of Heat and Mass Transfer Intensification in Multiphase Systems

S. S. Kutateladze Institute of Thermophysics of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Energy and rational natural resources usage

Novosibirsk

Christos Markides

Cyprus

2019-2021

Neuromorphic Optical Systems Laboratory

Federal Research Center «Crystallography and photonics» of the Russian Academy of Sciences

Computer science and information technologies

Shatura

Evgeniy Alexeyevich Bychkov

Russia

2019-2021

Laboratory of Orogenesis

Institute of the Earth's Crust of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Irkutsk

Sergei Pisarevsky

Australia, Russia

2019-2021

Laboratory for Chemical Physics of f-elements

Moscow State University

Physics

Moscow

Kvashnina Kristina Olegovna

Russia, France

2019-2021

Laboratory of Plant Infectious Diseases

Kazan Research Center of the Russian Academy of Science

Agricultural biotechnologies

Kazan

Viktor Korzun

2019-2021

Interdisciplinary Laboratory for Social Neurobiology of the Institute of Cognitive Neurosciences

Higher School of Economics

Psychology

Moscow

Iiro P. Jaaskelainen

Finland

2019-2021

Laboratory of Interdisciplinary Research in Oriental Studies

Kalmyk Research Center of the Russian of Sciences

Humanities

Elista

Caroline Humphrey

United Kingdom

2019-2021

Laboratory of Magnetic MAX Materials

Krasnoyarsk Research Center of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Materials science

Krasnoyarsk

Michael Farle

2019-2021

International Laboratory of Dynamic Systems and Applications

Higher School of Economics

Maths

Nizhniy Novgorod

Turaev Dmitriy Vladimirovich

Israel, Russia

2019-2021

Laboratory of the Oncology Research Center of the School of Chemical and Biomedical Technologies

Tomsk Polytechnic University

Health studies

Tomsk

Tolmachev Vladimir Maximilianovich

Sweden, Russia

2019-2021

Research and manufacturing biotechnology complex for conducting works in study, preservation and practical application of cultivated cells and organs of higher plants and microalgae

Timiryazev Institute of plant physiology of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Moscow

Keeyoeup Paek

Korea

2019-2021

Laboratory of the Earth's Electromagnetic Environment

Institute of Applied Physics

Meteorology and atmospheric sciences

Nizhniy Novgorod

Colin Gregory Price

Israel

2019-2021

Computational Laboratory of Underground Physical and Chemical Hydro-Geomechanics

Moscow State University

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Yuri Yurievich Podladchikov

Russia

2019-2021

Laboratory for Research of Stars with Exoplanets

Institute of Astronomy of the Russian Academy of Sciences

Space sciences

Moscow

Nikolai Piskunov

Sweden

2019-2021

Laboratory of Theranostics in Urologic Oncology

First Moscow State Medical University

Health studies

Moscow

Thierry Jean Paul Roger

France

2019-2021

Kantian Rationality Laboratory

Baltic State University

Philosophy

Kaliningrad

Thomas Kurt Sturm

2019-2021

Center for Agrobiotechnologies

Don State Technical University

Veterinary

Rostov-on-Don

Chikindas Michael Leonidas

USA, Russia

2019-2021

Computation & Information Research Center

Institute of Applied Mathematics of the Far Eastern Branch of the Russian Academy of Sciences

Computer science and information technologies

Vladivostok

Junnosuke Okajima

Japan

2019-2021

Laboratory for Chemical Design of New Multifunctional Materials

Ural Federal University

Chemistry

Yekaterinburg

Antoine Bernard Paul Mignon

France

2019-2021

Laboratory for 3D Printing of Functional Materials

ITMO University

Materials science

St. Petersburg

Eugenia Kumacheva

Canada

2019-2021

Spin-photonics Laboratory

V. A. Kotelnikov Institute of Radio Engineering and Electronics of the Russian Academy of Sciences

Electrotechics, electronics and information technologies

Moscow

Andrey Ivanovich Kirilyuk

Netherlands

2019-2021

Laboratory of Vibrational Spectroscopy and Chemical Imaging

Boreskov Institute of Catalysis of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Chemistry

Novosibirsk

Sergei Kazarian

United Kingdom

2019-2021

Laboratory of Surface Physics and Catalysis

North Ossetian State University

Chemistry

Vladikavkaz

Francisco Zaera

USA

2019-2020

Laboratory of Siberian and the Far Eastern Verbal Cultures

Institute of Philology of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Languages and literature

Novosibirsk

Dampilova Liudmila

Russia

2019-2021

Laboratory of Prospective Efficient Technologies

Novosibirsk State University

Energy and rational natural resources usage

Novosibirsk

David Howe Wood

Australia

2019-2021

Laboratory for Omix Technologies and big data for Personalized Medicine and Health

Skolkovo Institute of Science and Technology

Health studies

Moscow

Borchers Christoph Hermann

2019-2021

Computational Mechanics Laboratory

Southern Federal University

Maths

Rostov-on-Don

Zhong-Zhi Bai

China

2019-2021

Space Flight Mechanics Laboratory

Moscow Aviation Institute

Aerospace engineering

Moscow

Aslanov Vladimir Stepanovich

Russia

2019-2021

Laboratory of Functional Organic and Hybrid Polymer Systems

Moscow State University

Materials science

Moscow

Apostolos Avgeropoulos

Greece

2019-2021

Laboratory of Cell Physiology and Pathology

Oryol State University

Biology and biochemistry

Orel

Andrey Yuriyevich Abramov

Russia, United Kingdom

2019-2021

Laboratory of Lightweight Materials and Structures

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University

Mechanics and machinery

St. Petersburg

Michailov Veselin Georgiev

Panchenko Oleg Vladislavovich

Russia

2014-2017

Laboratory of Evolution of the Geomagnetic Field and Archaeomagnetism

O. Yu. Schmidt Institute of Earth Physics of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Gallet Yves

France

2014-2018

Laboratory of Quantum Electronics and Optoelectronics of the S. P. Kapitsa Research and Technology Institute of the Ulyanovsk State University

Ulyanovsk State University

Physics

Ulyanovsk

Fotiadi Andrey Alexandrovich

Russia

Okhotnikov Oleg Gennadiyevich

Russia

2014-2018

Laboratory of Forest Genomics

Siberian Federal University

Agricultural biotechnologies

Krasnoyarsk

Krutovsky Konstantin Valeriyevich

Russia, USA

2014-2018

Laboratory of New Energy Technologies and Energy Carriers

S. S. Kutateladze Institute of Thermophysics

Energy and rational natural resources usage

Novosibirsk

Kawazoe Yoshiyuki

Japan

2013-2015

Ferroic Physics Laboratory

Ioffe Physical-Technical Institute of the Russian Academy of Sciences

Physics

St. Petersburg

Tagantsev Alexandr Kirillovich

Switzerland

Kalashnikova Alexandra Mikhailovna

Russia

2013-2017

Laboratory of Genome Expression Regulation

Institute of Gene Biology of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Moscow

Schedl Paul

USA

Shidlovskiy Yuliy Valeriyevich

Russia

2013-2017

Spark Plasma Sintering Laboratory

Moscow State Technological University  «Stankin»

Mechanics and machinery

Moscow

Torrecillas Ramon

Spain

Peretyagin Pavel Yuriyevuch

Russia

2013-2017

Nanocatalysts and Functional Materials Laboratory

Togliatti State University

Material Technology

Togliatti

Romanov Alexey Yevgeniyevich

Russia

Vikarchuk Anatoliy Alexeyevich

Russia

2013-2017

Laboratory of Astroparticle Physics

Irkutsk State University

Physics

Irkutsk

Mirzoyan Razmik

2013-2017

Laboratory of Molecular Microbiology

Peter the Great Saint Petersburg Polytechnic University

Biology and biochemistry

St. Petersburg

Severinov Konstantin Viktorovich

USA, Russia

2013-2017

Nonlinear Photonics Laboratory

Novosibirsk State University

Physics

Novosibirsk

Turitsyn Sergey Konstantinovich

United Kingdom, Russia

2013-2017

Laboratory of Agroecological Monitoring, Ecosystem Prediction and Projecting

Russian State Agrarian University—Moscow Timiryazev Agricultural Academy

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Valentini Riccardo

Italy

Vasenev Ivan Ivanovich

Russia

2011-2015

Laboratory of Innovative Additive Technologies

Moscow State Technological University «Stankin»

Maths

Moscow

Smurov Igor Yuriyevich

France, Russia

Gusarov Andrey Vladimirovich

Russia

2011-2015

International Laboratory for Mirror Symmetry and Automorphic Forms

Higher School of Economics

Mechanics and machinery

Moscow

Katzarkov Lyudmil Vasilev

USA, Bolgariya

Gritsenko Valery Alekseyevich

Russia

2017-2021

Laboratory for Geoarchaeology of Baikal Siberia

Irkutsk State University

History and archaeology

Irkutsk

Andrzej Witold Weber

Canada, Poland

2018-2020

Laboratory for Magnetic Resonance in Biomolecular Systems

N.N. Vorozhtsov Novosibirsk Institute of Organic Chemistry of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Chemistry

Novosibirsk

Michael Keith Bowman

USA

2018-2020

Research Laboratory for Problems of Strength, Dynamics and Operation Life

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Mechanics and machinery

Nizhniy Novgorod

Francesco Dell'Isola

Italy

Bragov Anatoly Mikhailovich

Russia

2018-2020

Laboratory of Biocompatible Materials Mechanics

Don State Technical University

Mechanics and machinery

Rostov-on-Don

Michael Vincent Swain

Australia

2018-2020

High Energy Physics Data Analysis Laboratory

Tomsk State University

Physics

Tomsk

Dmitriy Yevgeniyevich Tsybychev

Russia

2018-2020

Laboratory for Complex Study and Monitoring of Geodynamic Processes in the Kuril-Kamchatka subduction Zone

Schmidt Institute of Physics of the Earth of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Nikolay Mikhaylovich Shapiro

France

2018-2020

Geothermochronology Research and Education Center

Kazan Federal University

Earth studies and related Ecological sciences

Kazan

Mikhail Mikhailovich Buslov

Russia

2018-2020

Quantum Confined Intense Light Laboratory

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Physics

Nizhniy Novgorod

Gerhard Leuchs

2018-2020

Luminescent Carbon Quantum Nanostructures

Saint Petersburg University of Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Nanotechnologeis

St. Petersburg

Rogach Andrey

Ushakova Elena Vladimirovna

Russia

2018-2020

Multi-dimensional Approximations and Their Publications

Moscow State University

Maths

Moscow

Vladimir Nikolayevich Temlyakov

Russia

2018-2020

Modern Algebra and Its Application

Saint Petersburg State University

Maths

St. Petersburg

Dipendra Prasad

India

2018-2020

Laboratory of Molecular Medicine

Institute of Cytology of the Russian Academy of Sciences

Fundamental medicine

St. Petersburg

Mauro Piacentini

Italy

2018-2020

Quantum Optics in Diamonds

Kazan Research Center of the Russian Academy of Sciences

Material Technology

Kazan

Philip Robert Hemmer

USA

2018-2020

Heavy Quarks and Leptons Laboratory

Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences

Physics

Moscow

Eidelman Semyon Isaakovich

Russia

2018-2020

Laboratory of Biohybrid Technologies

Saint Petersburg State University

Chemistry

St. Petersburg

Arto Olavi Urtti

Finland

2018-2020

Laboratory for Western European and Mediterranean Historical Studies

State Academic University for the Humanities

History and archaeology

Moscow

Alan Forrest

United Kingdom

2018-2020

Laboratory of Advanced Solar Energy

National University of Science and Technology «MISIS»

Energy and rational natural resources usage

Moscow

Aldo Di Carlo

Italy

2018-2020

Laboratory of System Medicine for Healthy Aging

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Clinical medicine

Nizhniy Novgorod

Claudio Franceschi

Italy

2018-2020

Laboratory of Molecular Allergology

Institute of Immunology of the Federal Biomedical Agency of Russia

Medical biotechnologies

Moscow

Rudolf Valenta

Austria

2018-2020

Laboratory of Topology and Dynamics

Novosibirsk State University

Maths

Novosibirsk

Louis Hirsch Kauffman

USA

2018-2020

Laboratory of Epigenetics

Novosibirsk State University

Biology and biochemistry

Novosibirsk

Prim Singh

United Kingdom

2018-2020

Laboratory of Biomedical Photoacoustics

Saratov State University

Medical biotechnologies

Saratov

Vladimir Pavlovich Zharov

Russia

2018-2020

Laboratory for Biomimetic Polymer Materials

Institute of Macromolecular Compounds of the Russian Academy of Sciences

Material Technology

St. Petersburg

Sergey Stanislavovich Sheiko

USA

2018-2020

Fundamental and Applied X-ray Astrophysics

Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences

Space sciences

Moscow

Juri Poutanen

Finland

2018-2020

Laboratory of Innovative Agents and Materials

Siberian Federal University

Agricultural biotechnologies

Krasnoyarsk

Sabu Thomas

India

2018-2020

Centre for Bioelectric Interfaces

Higher School of Economics

Computer science and information technologies

Moscow

Mikhail Albertovich Lebedev

USA

2018-2020

Laboratory of Molecular Oncobiology

Institute of Gene Biology of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Moscow

Igor Roninson

USA

2018-2020

Laboratory of advanced methods of multidimensional data analysis

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Computer science and information technologies

Nizhniy Novgorod

Gorban Alexander Nikolaevich

United Kingdom, Russia

2018-2020

Laboratory of Stochastic Multistable Systems

Nizhniy Novgorod State University

Electrotechics, electronics and information technologies

Nizhniy Novgorod

Bernardo Spagnolo

Italy

2018-2020

Laboratory of International Trends Analysis

Moscow State Institute of International Relations – MGIMO

Politology

Москва

William C. Wohlforth

Russia

Nikolay Yuriyevich Silaev

Russia

2018-2020

Laboratory for Mechanics of Gradient Nanomaterials named after A. P. Zhilyaev

Magnitogorsk State Technical University

Mechanics and machinery

Magnitogorsk

Zhilyaev Alexandr Petrovich

Russia

Raab Georgii Iosifovich

Russia

2018-2020

Laboratory of Intelligent Materials

A.N. Nesmeyanov Institute of Organoelement Compounds of the Russian Academy of Sciences

Chemistry

Moscow

Martin Möller

2018-2020

Laboratory of Problems of Heat Physics in Nuclear and Thermonuclear Power

National Research University "Moscow Power Engineering Institute"

Energy and rational natural resources usage

Moscow

Frick Peter Gotlobovich

Russia

2017-2021

Research Laboratory for Aerosol Technologies

Novosibirsk State Technical University

Material Technology

Novosibirsk

Hopke Philip Karl

USA

2017-2019

Laboratory of Photonics and Quantum Technologies

Kazan National Research Technical University named after A.N. Tupolev – KAI

Physics

Kazan

Zheltikov Alexey Mikhaylovich

Russia

2017-2021

Prospective technologies for processing renewable organic raw materials and accumulating hydrogen

Samara State Technical University

Energy and rational natural resources usage

Samara

Verevkin Sergey Petrovich

Russia

2017-2021

Laboratory for Mathematical Hydrodynamics

Voronezh State University

Maths

Voronezh

Plotnikov Pavel Igorevich

Russia

2017-2019

Laboratory of Composite and Ceramic Materials

R.E. Alexeyev Nizhniy Novgorod State Technical University

Mechanics and machinery

Nizhniy Novgorod

Kachanov Mark Lazarevich

USA

2017-2021

Aluminosilicate Nanomaterials Laboratory

Nanotechnologeis

Moscow

Lvov Yuri Mikhaylovich

Russia, USA

2017-2021

Physics and chemistry of combustion

Samara State University

Energy and rational natural resources usage

Samara

Mebel Alexander Moiseevich

USA, Russia

2017-2021

Laboratory for ultra-fast calorimetry

Kazan Federal University

Chemistry

Kazan

Schick Christoph

2017-2021

Laboratory for Paleocene and Mantle Magnetism

Novosibirsk State University

Earth studies and related Ecological sciences

Novosibirsk

Maruyama Shigenori

Japan

Safonova Inna Yuriyevna

Russia

2017-2019

Laboratory of Nonlinear Optics of Guided Wave Systems

Novosibirsk State University

Physics

Novosibirsk

Wabnitz Stefan

Italy,

2017-2021

Low-dimensional Quantum Materials Laboratory

Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Physics

St. Petersburg

Skolnick Maurice

United Kingdom

2017-2021

Laboratory for Linguistic Anthropology

Languages and literature

Tomsk

Dybo Anna Vladimirovna

Russia

2017-2021

International Research Laboratory «Multi-scale Mathematical Modeling and Computer Calculations»

North-Eastern Federal University

Computer science and information technologies

Yakutsk

Efendiev Yalchin

USA

2017-2021

Laboratory of Geochronology and Geodynamics

Tomsk State University

Earth studies and related Ecological sciences

Tomsk

Ernst Richard Everett

Canada, USA

2017-2021

International Laboratory for Hybrid Photonic Nanomaterials

Moscow Engineering Physics Institute – MePhI

Nanotechnologeis

Moscow

Rakovich Yuriy Petrovich

Ireland, Belarus

2017-2021

Laboratory for Hybrid Nanophotonics and Optoelectronics

Saint Petersburg University of Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Material Technology

St. Petersburg

Zakhidov Anvar Abdulakhadovich

USA, Russia

2017-2021

Arctic Biomonitoring Laboratory

Northern (Arctic) Federal University named after M. V. Lomonosov

Health studies

Arkhangelsk

Thomassen Yngvar

Norway

2017-2021

International Research and Education Laboratory for Study of Arctic Seas Carbon

Tomsk Polytechnic University

Earth studies and related Ecological sciences

Tomsk

Semiletov Igor Petrovich

Russia

2014-2018

Laboratory of Archaeology, Ethnology and Anthropology

Institute for Mongolian, Buddhist and Tibetan Studies of the Siberian Department of Russian Academy of Sciences

History and archaeology

Ulan-Ude

Kradin Nikolay Nikolayevich

Russia

2017-2021

Laboratory of Biodiversity and Functional Genomics of the World Ocean

A.O. Kovalevsky Institute of Marine Biological Research of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Sevastopol

Moroz Leonid Leonidovich

Belarus

Krivenko Olga Valerievna

Russia

2017-2019

Laboratory of Polymer Biotechnologies and Systems

Institute of Macromolecular Compounds of the Russian Academy of Sciences

Chemistry

St. Petersburg

Karttunen Mikko

Finland, Canada

2017-2021

International Laboratory of Molecular Genetics and Bird Genomics

K.I. Skryabin Moscow State Academy of Veterinary Medicine and Biotechnology

Agricultural biotechnologies

Moscow

Romanov Mikhail Nikolaevich

USA

2017-2019

Laboratory of Systems Biology of Aging

Moscow State University

Biology and biochemistry

Moscow

Gladyshev Vadim Nikolayevich

Russia

2017-2021

Laboratory for Optics and Heterostructures with Extreme Two-dimensionality

Ioffe Physical-Technical Institute of the Russian Academy of Sciences

Physics

St. Petersburg

Gil Bernard

France

2017-2019

Laboratory of Behavioural Neurodynamics

Saint Petersburg State University

Psychology

St. Petersburg

Shtyrov Yuriy Yuriyevich

Russia, United Kingdom

2017-2021

Laboratory of the Mosaic of Autoimmunity

Saint Petersburg State University

Fundamental medicine

St. Petersburg

Shoenfeld Yehuda

Israel

2017-2021

Laboratory of Nonlinear and Extreme Nanophotonics

Moscow State University

Physics

Moscow

Boris Semyonivich Lukyanchuk

Russia

2017-2021

Laboratory of RNA biology and epigenetics

Institute of Molecular Genetics of the Russian Aademy of Sciences

Biology and biochemistry

Moscow

Alexey Alexeyevich Aravin

Russia, USA

2017-2019

Laboratory for Luminescent and Detector Materials

Kurchatov Institute

Material Technology

Moscow

Mikhail Vasilyevich Korzhik

Belarus

2017-2021

Laboratory of Molecular Bases of Plant Stress Resistance

M.M. Shemyakin and Ya.A. Ovchinnikov Institute of Bioorganic Chemistry of the Russian Academy of Sciences

Agricultural biotechnologies

Pushchino

Taliansky Mikhail Emmanuilovich

Russia, United Kingdom

2017-2021

Laboratory of Mechanics of Unordered Media

M.A. Lavrentyev Institute of Hydrodynamics of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Mechanics and machinery

Novosibirsk

Stéphane Santucci

France

2017-2021

Laboratory for Molecular Magnetic Nanomaterials

Institute of Problems of Chemical Physics of the Russian Academy of Sciences

Material Technology

Chernogolovka

Palii Andrey Vladimirovich

Russia

2017-2021

Jet Engine Simulation Laboratory (JetSim)

Central Aerohydrodynamic Institute – TsAGI

Mechanics and machinery

Zhukovskiy

Vladimir Anatolyvich Sabelnikov

Russia, France

2017-2021

Laboratory Tensor Networks and Deep Learning for Applications in Data Mining

Skolkovo Institute of Science and Technology

Computer science and information technologies

Moscow

Andrzej Stanislaw Cichocki

Japan, Poland

2017-2021

Laboratory for Super-fast Dynamics of Ferroics

Moscow Technological University

Electrotechics, electronics and information technologies

Moscow

Kimel Alexey Voldemarovich

Netherlands

2014-2018

Laboratory for Modeling Climatic Systems

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Nizhniy Novgorod

Kurths Jürgen

2014-2018

Laboratory for Mechanisms of Noise Generation and Modal Analysis

Perm National Research Polytechnic University

Mechanics and machinery

Perm

Kopiev Viktor Felixovich

Russia

2014-2018

Laboratory for Nonlinear Adaptive Control Systems

Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Computer science and information technologies

St. Petersburg

Ortega Romeo

Mexico

2014-2018

Algorithmic Methods Laboratory

Saint Petersburg Department of the Steklov Institute of Mathematics of the Russian Academy of Sciences

Computer science and information technologies

St. Petersburg

Fomin Fedor Vladimirovich

Norway

2014-2018

International Scientific Educational Laboratory for the Improvement of Wellbeing Technologies of Older Adults

National Research Tomsk Polytechnic University

Economics and Business

Tomsk

Casati Fabio

Italy, USA

2014-2018

Laboratory of Pharmacological Regulation of Cell Resistance

Institute of Theoretical and Experimental Biophysics of the Russian Academy of Sciences

Medical biotechnologies

Pushchino

Lemasters John J.

USA

Fadeev Roman Sergeevich

Russia

2014-2018

Laboratory for Interdisciplinary Research of Human Development

Saint Petersburg State University

Psychology

St. Petersburg

Grigorenko Elena Leonidovna

Russia

2014-2018

Laboratory of Arrythmologists

A. N. Bakulev National Medical Research Center for Cardiovascular Surgery

Fundamental medicine

Moscow

Danilov Sergey Mikhailovich

Russia, USA

2014-2018

Laboratory of Quantum Nanospintronics

M.N. Mikheev Institute of Metal Physics of the Ural Department of the Russian Academy of Sciences

Physics

Yekaterinburg

Demokritov Sergej Olegovich

Milyaev Mikhail Anatoliyevich

Russia

2014-2018

Laboratory of Big Data Technologies for Mega-Science Projects

Kurchatov Institute

Computer science and information technologies

Moscow

Klimentov Alexey Anatolyevich

Russia, Switzerland

Bobkov Sergey Alekseevich

Russia

2014-2018

Laboratory for Laser Additive Technologies

Kazan National Research Technical University named after A.N. Tupolev

Material Technology

Kazan

Schmidt Michael

2014-2018

Laboratory of Optical Theranostics

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Biology and biochemistry

Nizhniy Novgorod

Zvyagin Andrey Vasilyevich

Russia, Australia

2014-2018

Laboratory of Computer Geometry and Quantum Topology

Chelyabinsk State University

Maths

Chelyabinsk

Turaev Vladimir Georgievich

Russia, France

Matveev Sergey Vladimirovich

Russia

2014-2016

Laboratory of Non-equilibrium Flows and Aerothermodynamics of Spacecraft

Novosibirsk State University

Mechanics and machinery

Novosibirsk

Gimelshein Sergey Feliksovich

USA

2014-2016

Laboratory for Mechanisms of Neurodegeneration and Aging

Engelhardt Institute of Molecular Biology of the Russian Academy of Sciences

Medical biotechnologies

Moscow

Nudler Evgeniy Alexandrovich

USA, Russia

2014-2018

Laboratory of Catalyst Technologies

Saint Petersburg State Institute of Technology

Chemistry

St. Petersburg

Murzin Dmitriy Yuriyevich

Russia

2014-2018

Laboratory of Biochemistry and Molecular Biology

Tomsk State University

Biology and biochemistry

Tomsk

Solioz Marc

Switzerland

Karnachuk Olga Viktorovna

Russia

2014-2016

Laboratory for Interdisciplinary Research of Archaeology of Western Siberia and Altai

Altai State University

History and archaeology

Barnaul

Derevianko Anatoly Panteleyevich

Russia

2014-2018

International Center for Laser Technologies

Mendeleyev University of Chemical Technology of Russia

Nanotechnologeis

Moscow

Kazansky Peter Georgievich

Russia, United Kingdom

2014-2018

Laboratory of Experimental Immunology

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Medical biotechnologies

Nizhniy Novgorod

Nedospasov Sergey Arturovich

Russia

2014-2016

Laboratory of Modeling Plasma Phenomena in Extreme Astrophysical Objects

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Physics

Nizhniy Novgorod

Fuchs Julien

France

2014-2018

Laboratory for Metal-organic Coordination Materials

Nikolaev Institute of Inorganic Chemistry of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Chemistry

Novosibirsk

Schröder Martin

United Kingdom

Fedin Vladimir Pertovich

Russia

2014-2016

Laboratory of Cellular Division

Institute of Molecular and Cellular Biology of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Novosibirsk

Gatti Maurizio

Italy

Pindyurin Alexey Valerievich

Russia

2014-2016

Remote Controlled Theranostic Systems Lab

Saratov State University

Material Technology

Saratov

Sukhorukov Gleb Borisovich

Russia

2014-2018

Laboratory for Modeling Physical and Technical Processes

Kazan National Research Technical University named after A.N. Tupolev

Mechanics and machinery

Kazan

Isaev Sergey Alexandrovich

Russia

2014-2018

Multi-Scale Experimental Research and Modeling of Composites Based on Prospective Thermoplastics for Industrial Applications (POLYCOMPLAB)

Institute for High-Molecular Compounds  of the Russian Academy of Sciences

Material Technology

St. Petersburg

Kenny Jose Maria

Italy

2014-2018

Laboratory of Electrochemical Devices Based on Solid Oxide Proton Electrolytes

Energy and rational natural resources usage

Yekaterinburg

Tsiakaras Panagiotis

Greece

2014-2018

Laboratory of Chemical Synthesis and Catalysis

Moscow Institute of Physics and Technology, MIPT

Chemistry

Moscow

Fokin Valeriy Valeriyevich

Russia, USA

2013-2015

Laboratory of Geometric Control Theory

S. L. Sobolev Institute of Mathematics

Maths

Novosibirsk

Agrachev Andrey Alexandrovich

Russia, Italy

Vodopiyanov Sergey Konstantinovich

Russia

2013-2015

Russian-American Biological Chemistry Laboratory

Institute of Chemical Biology and Fundamental Medicine

Medical biotechnologies

Novosibirsk

Altman Sidney

USA

Pyshniy Dmitriy Vladimirovich

Russia

2013-2015

Plasma-surface Interactions and Plasma Technologies Laboratory

Moscow Engineering Physics – MEPhI

Physics

Moscow

Krasheninnikov Sergey Igorevich

USA, Russia

Zakharov Leonid Yeremeevich

2014-2018

Laboratory of Topological Quantum Phenomena in Superconductive Systems

Moscow Institute of Physics and Technology

Physics

Dolgoprudniy

Golubov Alexandr Avraamovich

Netherlands

2014-2018

Laboratory of Complex Analysis and Differential Equations

Siberian Federal University

Maths

Krasnoyarsk

Laptev Ari

Sweden

2014-2018

International Combustion & Energy Laboratory (IC&E Lab)

Far Eastern Federal University

Energy and rational natural resources usage

Vladivostok

Maruta Kaoru

Japan

Minaev Sergey Sergeyevich

Russia

2014-2016

International Research Center «Coherent X-ray Optics for "Mega-science" Facilities»

Immanuel Kant Baltic Federal University

Nanotechnologeis

Kaliningrad

Snigirev Anatoliy Alexandrovich

Russia, France

2014-2018

International Research Center «Smart Materials»

Southern Federal University

Nanotechnologeis

Rostov-on-Don

Lamberti Carlo

Italy

2014-2018

Laboratory of Expression Systems and Plant Genome Modification (BIOTRON)

Institute of Bioorganic Chemistry named after academicians M. M. Shemyakin and Yu. A. Ovchinnikov

Biotechnology

Pushchino

Vainstein Alexander Mikhailovich

Israel

Dolgov Sergey Vladimirovich

Russia

2013-2015

Center for the Study of Diversity and Social Interactions (CSDSI)

New Economic School

Economics and Business

Moscow

Weber Shlomo

USA

2013-2017

Center for Brain Neurobiology and Neurogenetics

Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Biology and biochemistry

Novosibirsk

Rogaev Yevgeniy Ivanovich

Russia

2013-2017

Laboratory of Ultra-High Pressure Research

Sobolev Institute of Geology and Mineralogy, Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Novosibirsk

Ohtani Eiji

Japan

Litasov Konstantin Dmitrievich

Russia

2013-2017

Laboratory of Ecophysiology of Permafrost Systems

Krasnoyarsk Research Center of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Krasnoyarsk

Guggenberger Georg

2013-2017

Hydrological Cycle Laboratory

Shirshov Institute of Oceanology of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Groisman Pavel Yakovlevich

USA

2013-2017

Laboratory of Diagnostics of Novel Optical Materials for Advanced Lasers

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Physics

Nizhniy Novgorod

Ueda Kenichi

Japan

Palashov Oleg Valentinovich

Russia

2013-2017

Laboratory of Lightning Physics

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Earth studies and related Ecological sciences

Nizhniy Novgorod

Rakov Vladimir Alexeyevich

USA

2013-2017

Laboratory of Nanostructure Solar Cells

Ioffe Physical-Technical Institute of the Russian Academy of Sciences

Nanotechnologeis

St. Petersburg

Luque Antonio

Spain

Andreev Vyacheslav Mikhailovich

Russia

2013-2015

Laboratory of Laser Nanoengineering

Federal Research Center «Crystallography and photonics» of the Russian Academy of Sciences

Material Technology

Moscow, Troitsk

Chichkov Boris Nikolayevich

2013-2017

Laboratory of Materials for Electrochemical Technologies

Institute of Solid State Physics, RAS

Chemistry

Chernogolovka

Kharton Vladislav Vadimovich

Belarus

2013-2017

Laboratory for Mechanics of Advanced Bulk Nanomaterials for Innovative Engineering Applications

Saint Petersburg State University

Mechanics and machinery

St. Petersburg

Valiev Ruslan Zufarovich

Russia

2013-2017

Atherosclerosis Laboratory

A. I. Yevdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry

Medical biotechnologies

Moscow

Margolis Leonid Borisovich

USA, Russia

Vasiliyeva Yelena Yuriyevna

Russia

2013-2017

Scientific Laboratory of Optical Coherent Tomography

Privolzhskiy Research Medical University of the Ministry of Education of the Russian Federation

Medical biotechnologies

Nizhniy Novgorod

Vitkin Ilya Alex

Canada

Gladkova Natalia Dorofeevna

Russia

2013-2017

Laboratory of Cellular Biotechnology

Saint Petersburg State Institute of Technology

Medical biotechnologies

St. Petersburg

Martin Seamus

Ireland

2013-2017

Laboratory for Social and Anthropological Research

The National Research Tomsk State University

History and archaeology

Tomsk

Funk Dmitriy Anatoliyevich

Russia

2013-2017

Laboratory of the Computational molecular Optics, plaSMa, physics and astrOphySics – COSMOS

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Computer science and information technologies

Nizhniy Novgorod

Pukhov Aleksandr Mikhaylovich

2013-2017

Laboratory of quantum detectors

Moscow State Pedagogical University

Nanotechnologeis

Moscow

Klapwijk Teunis Martien

Netherlands

2013-2017

Research Laboratory for Mechanics of Prospective Construction and Fundamental Materials

Perm National Research Polytechnic University

Mechanics and machinery

Perm

Lomakin Evgeniy Viktoroviсh

Russia

2013-2017

Samara Center for Theoretical Materials Science (SCTMS)

Samara State University

Chemistry

Samara

Proserpio Davide

Italy

Blatov Vladislav Anatolyevich

Russia

2013-2017

Anisotropic and Optically Active Nanostructures Laboratory

Saint Petersburg Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Nanotechnologeis

St. Petersburg

Gunko Yuriy Kuzmich

Belarus

2013-2017

Laboratory biogeochemical and remote monitoring techniques environment (BIO-GEO-CLIM)

Tomsk State University

Earth studies and related Ecological sciences

Tomsk

Pokrovsky Oleg Sergeevich

Russia

2013-2017

Laboratory of Mathematical Finance

Higher School of Economics

Economics and Business

Moscow

Kabanov Yuriy Mikhaylovich

Russia

2013-2017

Laboratory of Editional Archaeography

Ural Federal University

Yekaterinburg

Rey Marie-Pierre

France

Redin Dmitriy Alexeyevich

Russia

2013-2017

Laboratory for Design of Specialized Integrated Circuits

National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)

Electrotechics, electronics and information technologies

Moscow

Samsonov Vladimir Mikhailovich

Russia

Atkin Eduard Viktorovich

Russia

2013-2017

Research Laboratory «Hybrid Nanostructured Materials»

National University of Science and Technology «MISIS»

Material Technology

Moscow

Estrin Yuriy Zakharovich

Australia

Komissarov Alexandr Alexandrovich

Russia

2013-2017

Satellite Oceanography Laboratory

Russian State Hydrometeorological University

Earth studies and related Ecological sciences

St. Petersburg

Chapron Bertrand

France

2011-2015

Extreme Universe Laboratory

Moscow State University

Space sciences

Moscow

Smoot George Fitzgerald

USA

2011-2013

International Associated Laboratory «Developmental Neurobiology»

Strategy for Scientific and Technological Development Priority Level: в

Biology and biochemistry

Kazan

Khazipov Rustem Narimanovich

France

2011-2015

Laboratory of High Resolution Infrared Spectroscopy of Planetary Atmospheres

Moscow Institute of Physics and Technology

Space sciences

Dolgoprudniy

Krasnopolsky Vladimir Anatoliyevich

Russia, USA

2011-2015

Laboratory of Structural Methods of Data Analysis in Predictive Modeling

Moscow Institute of Physics and Technology

Computer science and information technologies

Dolgoprudniy

Spokoiny Vladimir Grigoriyevich

, Russia

2011-2015

Laboratory for Mathematical Modeling of nonlinear Processes in Gas Media

Moscow Institute of Physics and Technology

Mechanics and machinery

Dolgoprudniy

Utyuzhnikov Sergey Vladimirovich

United Kingdom, Russia

2011-2015

Brain Stem Cells Laboratory

Moscow Institute of Physics and Technology

Biology and biochemistry

Moscow

Enikolopov Grigoriy Nikolayevich

Russia

Moskalyova Elizaveta Yuriyevna

Russia

2011-2015

Center for Nanodiagnostics

Gubkin University

Nanotechnologeis

Moscow

Perelman Lev Teodorovich

USA

Kotelev Mikhail Sergeyevich

Russia

2011-2013

Molecular Pharmacology Laboratory

Saint Petersburg State Institute of Technology

Medical biotechnologies

St. Petersburg

Melino Gennaro

Italy

2011-2016

Laboratory of Fundamental Research in Regenerative Medicine

Kuban State Medical University

Medical biotechnologies

Krasnodar

Gubareva Elena Alexandrovna

Russia

2011-2015

Theodosius Dobzhansky Center for Genome Bioinformatics

Saint Petersburg State University

Medical biotechnologies

St. Petersburg

O’Brien Stephen James

USA

2011-2015

Spin Optics Laboratory

Saint Petersburg State University

Material Technology

St. Petersburg

Kavokin Alexey Vitaliyevich

France

2011-2015

Laboratory of Biomedical Technologies, Medical Devices and Acoustic Diagnostics

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Physics

Nizhniy Novgorod

Rudenko Oleg Vladimirovich

Russia

2011-2013

Laboratory of Climate and Environment Physics

Ural Federal University

Earth studies and related Ecological sciences

Yekaterinburg

Jouzel Jean

France

Zakharov Vyacheslav Iosifovich

Russia

2011-2013

Laboratory of Superconducting Metamaterials

National University of Science and Technology «MISIS»

Physics

Moscow

Ustinov Alexey Valentinovich

Russia

2011-2015

Inorganic Materials Laboratory

National University of Science and Technology «MISiS»

Material Technology

Moscow

Golberg Dmitriy Viktorovich

Russia

Shtansky Dmitry Vladminirovich

Russia

2011-2015

Research Institute of Space Studies, Technologies, Systems and Processes

Higher School of Economics

Space sciences

Moscow

Dunham David Waring

USA

2011-2013

Center for Market Studies and Spatial Economics

Higher School of Economics

Economics and Business

Moscow, St. Petersburg

Thisse Jacques-François

Belgium

Behrens Kristian

Canada

2011-2015

Laboratory of Engineering Materials Science

Moscow State University

Material Technology

Moscow

Ivanov Dmitriy Anatoliyevich

Belgium, Russia

2011-2015

Bernoulli Laboratory

Moscow State University

Mechanics and machinery

Moscow

Ratiu Tudor Stefan

USA

2011-2013

Laboratory of Discrete and Computational Geometry

P.G. Demidov Yaroslavl State University

Maths

Yaroslavl

Edelsbrunner Herbert

Austria

Glyzin Sergey Dmitriyevich

Russia

2011-2013

Laboratory of Molecular Genetics and Congenital Immunity

Petrozavodsk State University

Biology and biochemistry

Petrozavodsk

Poltorak Alexandr Nikolayevich

Russia

2011-2015

Inter-department Laboratory of Prospective Technologies for Creation of New Materials

Moscow Engineering Physics Institute – MEPhI

Material Technology

Moscow

Olevsky Evgeniy Alexandrovich

USA

Shornikov Dmitriy Pavlovich

Russia

2011-2016

Laboratory of Nanobioengineering

Moscow Engineering Physics Institute – MEPhI

Medical biotechnologies

Moscow

Nabiev Igor Rufailovich

France, Russia

2011-2015

Laboratory for Experimental Nuclear Physics

Moscow Engineering Physics Institute – MEPhI

Physics

Moscow

Efremenko Yury Valentinovich

USA, Russia

Bolozdynya Alexandr Ivanovich

Russia

2011-2015

Laboratory of Planetary Boundary Layer Physics

Nizhniy Novgorod State University

Earth studies and related Ecological sciences

Nizhniy Novgorod

Zilitinkevich Sergey Sergeyevich

Sweden, Russia

2011-2015

Laboratory of Cosmology and Elementary Particle Physics

Novosibirsk State University

Space sciences

Novosibirsk

Dolgov Alexander Dmitrievich

Russia

2011-2015

Laboratory of Energy Process Modeling

Novosibirsk State University

Energy and rational natural resources usage

Novosibirsk

Hanjalic Kemal

Netherlands

Markovich Dmitriy Markovich

Russia

2011-2015

Magnetic Resonance Laboratory in Chemistry, Biology and Medicine

Novosibirsk State University

Chemistry

Novosibirsk

Kaptein Robert

Netherlands

Sagdeev Renad Zinnurovich

Russia

2011-2013

Laboratory for Cognitive Technologies and Behavioral Genetics

Tomsk State University

Psychology

Tomsk

Kovas Yulia Vladimirovna

United Kingdom

2011-2015

Smart Power Systems Laboratory

Irkutsk State Technical University

Energy and rational natural resources usage

Irkutsk

Styczynski Zbigniew Antoni

2011-2013

Research Laboratory «Group Analysis of Mathematical Models in Natural sciences, Engineering and Technology

Ufa State Aviation Technical University

Maths

Ufa

Ibragimov Nail Khairullovich

Sweden

Gazizov Rafail Kavyevich

Russia

2011-2015

Laboratory of Physics of Enhanced Tokamak Plasma Retention

Peter the Great Saint Petersburg Polytechnic University

Physics

St. Petersburg

Wagner Friedrich

2011-2013

Laboratory of Geometrical Methods in Mathematical

Moscow State University

Maths

Moscow

Dubrovin Boris Anatolyevich

Italy

2010-2014

Laboratory of Ecosystem Biogeochemistry

Siberian Federal University

Earth studies and related Ecological sciences

Krasnoyarsk

Schulze Ernst-Detlef

Arzac Alberto José Peña

Spain

2010-2012

Biotechnology and Virology Laboratory

Novosibirsk State University

Medical biotechnologies

Novosibirsk

Chumakov Pyotr Mikhailovich

Russia

Netyosov Sergey Viktorovich

Russia

2010-2012

Laboratory of Nanostructured Surfaces and Coatings

Tomsk State University

Material Technology

Tomsk

Chulkov-Savkin Yevgeniy Vladimirovich

Spain

Kuznetsov Vladimir Mikhailovich

Russia

2010-2012

Laboratory for Prospective Research in Millimeter and Terahertz Radiation

Novosibirsk State University

Physics

Novosibirsk

Thumm Manfred

Arzannikov Andrey Vasilyevich

Russia

2010-2012

Laboratory of Nonlinear Analysis and Design of New Means of Transportation

Udmurt State University

Mechanics and machinery

Izhevsk

Treshchev Dmitriy Valeriyevich

Russia

Borisov Alexey Vladimirovich

Russia

2010-2012

Köppen laboratory for geomorphological and paleogeographic research of the Polar region and the World Ocean

Saint Peters burg State University

Earth studies and related Ecological sciences

St. Petersburg

Thiede Jörn

Kuznetsov Vladislav Yuriyevich

Russia

2010-2012

Laboratory of Transcription Regulation and Replication

Moscow State University

Biology and biochemistry

Moscow

Studitsky Vasiliy Mikhaylovich

USA

2010-2012

Advanced Computing Laboratory (ACL)

Saint Petersburg University of Information Technologies, Mechanics and Optics – ITMO

Computer science and information technologies

St. Petersburg

Sloot Peter Maria Arnoldus

Netherlands

2010-2014

Laboratory for Biotechnology of New Materials

Siberian State University

Medical biotechnologies

Krasnoyarsk

Sinskey Anthony John

USA

Shishatskaya Ekaterina Igorevna

Russia

2010-2014

International Research and Education Laboratory «Technologies of the hydrogen power industry»

Tomsk Polytechnic University

Energy and rational natural resources usage

Tomsk

Sigfusson Thorsteinn Ingi

Iceland

2010-2012

Laboratory of Supercomputer Technologies for Biomedicine, Pharmacology and Small-Dimensional Structures Iscalare

Moscow Institute of Physics and Technology

Computer science and information technologies

Moscow

Pentkovskiy Vladimir Mstislavovich

USA

2010-2012

P. D. Sarkisov International Laboratory of Functional Glass and Glass-Ceramics Based Materials

D. I. Mendeleev University of Chemical Technology of Russia

Material Technology

Moscow

Paleari Alberto Maria Felice

Italy

Sigayev Vladimir Nikolayevich

Russia

2010-2014

Laboratory for Astrophysics of Objects with Extreme Energy Release

Peter the Great Saint Petersburg Polytechnic University

Space sciences

St. Petersburg

Pavlov Georgiy Georgiyevich

USA

2010-2012

Complex Laboratory for Research of Extraterrestrial Territories

Moscow State University of Geodesy and Cartography

Space sciences

Moscow

Oberst Jürgen Peter

Karachevtseva Irina Petrovna

Russia

2010-2012

Metamaterials Laboratory

Saratov State University

Electrotechics, electronics and information technologies

Saratov

Nikitov Sergey Apollonovich

Russia

2010-2014

Laboratory of water quality, stability of water ecosystems and ecotoxicology

Tymen State University

Earth studies and related Ecological sciences

Tymen

Moiseenko Tatyana Ivanovna

Russia

Khoroshavin Vitaliy Yuriyevich

Russia

2010-2012

Laboratory of ecology and evolutionary biology of aquatic organisms (LEEBAO)

Far Eastern Federal University

Biology and biochemistry

Vladivostok

Malakhov Vladimir Vasiliyevich

Russia

2010-2014

Laboratory for Cryogenic Nanoelectronics

Nizhniy Novgorod State Technical University

Electrotechics, electronics and information technologies

Nizhniy Novgorod

Kuzmin Leonid Sergeyevich

Sweden

Gordeeva Anna Valeryevna

Russia

2010-2014

Tomsk Open Laboratory for Material Inspection (TOLMI)

National Research Tomsk Polytechnic University

Electrotechics, electronics and information technologies

Tomsk

Kroening Hans-Michael

Sednev Dmitriy Andreyevich

Russia

2010-2012

Laboratory for Stem Cell Genome Modification

Pushchino State Natural Science Institute

Medical biotechnologies

Pushchino

Kotelevtsev Yuriy Vasilyevich

Russia, United Kingdom

2010-2012

Laboratory of Evolutionary Genomics

Moscow State University

Biology and biochemistry

Moscow

Kondrashov Aleksey Simonovich

USA

2010-2014

Natural Risk Assessment Laboratory

Moscow State University

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Koltermann Klaus Peter

2010-2014

International Research Center for Nanophotonics and Metamaterials

ITMO University

Physics

St. Petersburg

Kivshar Yuriy Semyonovich

Australia

2010-2014

Laboratory for Comparative Social Research

Higher School of Economics

Sociology

Moscow, St. Petersburg

Inglehart Ronald Franklin

USA

Christian Peter Welzel

Ponarin Eduard Dmitriyevich

Russia

2010-2014

Nonlinear Wave Processes Laboratory

Novosibirsk State University

Physics

Novosibirsk

Zakharov Vladimir Evgenievich

USA, Russia

2010-2014

Laboratory for Research of Apoptosis Mechanisms

Moscow State University

Medical biotechnologies

Moscow

Zhivotovsky Boris Davidovich

Sweden, Russia

2010-2012

Laboratory for Brain Extracellular Matrix Research

Lobachevskiy Nizhniy Novgorod State University

Biology and biochemistry

Nizhniy Novgorod

Dityatev Alexander Eduardovich

, Russia

2010-2014

Modeling and Design of New Materials

National University of Science and Technology «MISIS»

Physics

Moscow

Abrikosov Igor Anatolyevich

Russia, Sweden

2014-2018

Biophysics of Excitable System Laboratory

Moscow Institute of Physics and Technology

Medical biotechnologies

Dolgoprudniy

Agladze Konstantin Igorevich

Russia

2010-2012

Center of Micro- and Nanoscale Dynamics of Disperse Systems

Bashkir State University

Mechanics and machinery

Ufa

Akhatov Iskander Shaukatovich

Russia, USA

Gumerov Nail Asgatovich

USA

2010-2014

Center for Language and Brain

Higher School of Economics

Languages and literature

Moscow

Yvonne Roelientje Maria Bastiaanse

Netherlands

2018-2020

Laboratory of Ocean Modeling

P. P. Shirshov the Institute Oceanology of the Russian

Earth studies and related Ecological sciences

Moscow

Bernard Barnier

France

2017-2021

Laboratory No. 1 for Physical and Numerical Modeling of Aerodynamics, Flight Dynamics and Durability of Helicopters

Kazan National Research Technical University named after A.N. Tupolev

Mechanics and machinery

Kazan

Barakos George

Greece

Mikhaylov Sergey Anatolyevich

Russia

2010-2014

SpinOptronics Laboratory

Ioffe Physical-Technical Institute of the Russian Academy of Sciences

Physics

St. Petersburg

Bayer Manfred Helmut

2014-2018

Diamond Electronics Laboratory

Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Sciences

Electrotechics, electronics and information technologies

Nizhniy Novgorod

Butler James Ehrich

USA

Vikharev Anatoliy Leontiyevich

Russia

2013-2017

Photoactive nanocomposite materials

Saint Petersburg State University

Chemistry

St. Petersburg

Bahnemann Detlef

2014-2018

Laboratory for Molecular Neurodegeneration

Peter the Great Saint Petersburg Polytechnic University

Medical biotechnologies

St. Petersburg

Bezprozvanny Ilya Borisovich

Russia, USA

2011-2015

Laboratory of Atmospheres of Plants of the Earth group and of Earth-like Exoplanets

Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences

Space sciences

Moscow

Jean-Loup Bertaux

France

2017-2019

Chemical Design of Bionanomaterials

Moscow State University

Chemistry

Moscow

Kabanov Alexander Viktorovich

USA, Russia

2010-2014

Laboratory of Algebraic Geometry and its Applications

Higher School of Economics

Maths

Moscow

Bogomolov Fyodor Alexeyevich

USA, Russia

2010-2014

Silicon PhotoMultipliers Laboratories

Moscow Engineering Physics Institute – MEPhI

Physics

Moscow

Besson David Zeke

USA

2013-2017

Center for Science and Technology Studies (STS Center)

European University at St Petersburg

Sociology

St. Petersburg

Biagioli Mario

Italy

Bychkova Olga Viktorovna

Russia

2013-2015

Laboratory of Molecular Imaging

Federal Research Center «Fundamentals of Biotechnologies» of the Russian Academy of Sciences

Medical biotechnologies

Moscow

Alexey Alexeyevich Bogdanov

United States

2018-2020

Chebyshyov Interdisciplinary Research Laboratory

Saint Petersburg State University

Maths

St. Petersburg

Smirnov Stanilslav Konstantinovich

Russia

2010-2014

Laboratory of Theoretical Modeling of Polyfunctional Materials

Southern Federal University

Chemistry

Rostov-on-Don

Alexandr Ivanovich Boldyrev

USA

2017-2019

Durability Physics and Intellectual

Togliatti State University

Mechanics and machinery

Togliatti

Vinogradov Alexey Yuriyevich

Russia

2010-2014

Laboratory of Fluorescence Bioimaging

Moscow State University

Medical biotechnologies

Nizhniy Novgorod

Lukyanov Sergey Anatolyevich

Russia

Lukyanov Konstantin Anatolyvich

Russia

2010-2014

Extreme Light Sources & Applications Laboratory

Nizhniy Novgorod State University

Physics

Nizhniy Novgorod

Mourou Gérard Albert

France

Bakunov Mikhail Ivanovich

Russia

2010-2014

Computational Materials Discovery Laboratory

Moscow Institute of Physics and Technology

Physics

Moscow

Oganov Artyom Romaevich

Russia

2013-2015

Center for Algorithmic Biotechnology

Saint Petersburg State University

Computer science and information technologies

St. Petersburg

Pevzner Pavel Arkadiyevich

USA, Russia

2010-2014

Laboratory for Metallic materials with spatial gradient structure

Togliatti State University

Material Technology

Togliatti

Elias C. Aifantis

Greece

2017-2019

Research Laboratory for Genomics of Adaptive Anti-tumor Immunity

Privolzhsky Research Medical University of the Ministry of Health of the Russian Federation

Fundamental medicine

Nizhniy Novgorod

Chudakov Dmitriy Mikhaylovich

Russia

2017-2021

Wireless Networks Lab (WNL)

A.A. Kharkevich Institute for Information Transmission Problems of the Russian Academy of Sciences

Computer science and information technologies

Moscow

Ian F. Akyildiz

Turkey, USA

2018-2020

Laboratory of Bioluminescent Biotechnologies

Siberian Federal University

Physics, chemistry and biology of bioluminescence

Krasnoyarsk

Shimomura Osamu

Japan

Kratasyuk Valentina Alexandrovna

Russia

2011-2013

Laboratory of Economic Behavior

P.A. Stolypin Povolzhskiy Institute of Management – branch of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration

Psychology

Saratov

Ofer H. Azar

Israel

Alexander Nikolayevich Neverov

2018-2020

Research and Development of Space High-impulse High-frequency Plasmadynamic Electric Rocket Thrusters

Moscow Aviation Institute

Space sciences

Moscow

Loeb Horst Wolfgang Josef Adam

Mogulkin Andrey Igorevich

Russia

2010-2014